Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0205)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR-
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
8%
Improvement Value:$74,900
92%
Total Assessment$81,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,932+2.0%
2024$6,794-1.7%
2023$6,912+0.7%
2022$6,864+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 9649, Page 604Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 9136, Page 314Recorded8/4/2016

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8614, Page 333NU CodePartial parcel (6)Recorded9/24/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008