Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0412)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 7, 2007

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0412
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
7%
Improvement Value:$83,100
93%
Total Assessment$89,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,408+4.1%
2024$7,118+3.2%
2023$6,897+0.7%
2022$6,849+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8377, Page 7NU CodePartial parcel (6)Recorded11/16/2007