Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0204)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
8%
Improvement Value:$74,900
92%
Total Assessment$81,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,989+2.0%
2024$7,829-1.7%
2023$7,966+0.7%
2022$7,910+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 9574, Page 199Recorded6/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$293,550

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8364, Page 114NU CodePartial parcel (6)Recorded10/30/2007