Skip to content

597 60th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block132
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
31%
Improvement Value:$108,000
69%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,106+2.0%
2024$11,864-1.7%
2023$12,072+0.7%
2022$11,987+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967