Skip to content

5902 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 1, 2015

Property Information

Block132
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
48%
Improvement Value:$63,300
52%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,461+2.0%
2024$9,272-1.7%
2023$9,434+0.7%
2022$9,368+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9088, Page 558Recorded12/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1919