Skip to content

5906 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2010

Property Information

Block132
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,519
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
56%
Improvement Value:$47,200
44%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,220+2.0%
2024$8,056-1.7%
2023$8,196+0.7%
2022$8,139+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,519DeedBook 8704, Page 844Recorded12/15/2009

Property Built

Built

Year Built: 1919