Skip to content

569 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block142
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
32%
Improvement Value:$54,500
68%
Total Assessment$79,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,146+2.0%
2024$6,023-1.7%
2023$6,128+0.7%
2022$6,085+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919