Skip to content

6139 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 22, 1994

Property Information

Block149
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage750
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
70%
Improvement Value:$15,000
30%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,856+2.1%
2024$3,779-1.7%
2023$3,845+0.7%
2022$3,818+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4710, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1919