Skip to content

6111 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Dec 4, 2003

Property Information

Block147
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
56%
Improvement Value:$38,600
44%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,832+2.0%
2024$6,696-1.7%
2023$6,812+0.7%
2022$6,765+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919