Skip to content

6119 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1920

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block147
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
42%
Improvement Value:$69,000
58%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,176+2.0%
2024$8,993-1.7%
2023$9,150+0.7%
2022$9,086+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9599, Page 423NU CodeFamily (1)Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 8822, Page 750Recorded12/7/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920