Skip to content

6121 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$215,500
Last Sale Date
Dec 17, 2013

Property Information

Block147
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage946
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
60%
Improvement Value:$33,200
40%
Total Assessment$83,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,416+2.0%
2024$6,287-1.7%
2023$6,397+0.7%
2022$6,352+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,500

From:

To:

Sq Ft946DeedBook 8950, Page 952NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/30/2013

Property Built

Built

Year Built: 1919