Skip to content

584 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 19, 2018

Property Information

Block147
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
46%
Improvement Value:$59,500
54%
Total Assessment$109,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,444+2.0%
2024$8,275-1.7%
2023$8,419+0.7%
2022$8,360+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 9342, Page 679Recorded9/24/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 8802, Page 711Recorded7/27/2011

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5786, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1967