Skip to content

6214 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
May 21, 1998

Property Information

Block159
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-B-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
50%
Improvement Value:$64,200
50%
Total Assessment$127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,808+2.0%
2024$9,613-1.7%
2023$9,780+0.7%
2022$9,712+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5286, Page 100

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 4557, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1919