Skip to content

6110 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block149
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class45
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
56%
Improvement Value:$39,500
44%
Total Assessment$89,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,901+2.0%
2024$6,764-1.7%
2023$6,882+0.7%
2022$6,833+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919