Skip to content

6126 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 6, 2000

Property Information

Block149
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,642
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
46%
Improvement Value:$58,400
54%
Total Assessment$108,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,359+2.0%
2024$8,192-1.7%
2023$8,335+0.7%
2022$8,276+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5008, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1919