Skip to content

314 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
Jun 21, 1996

Property Information

Block30
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$68,300
52%
Total Assessment$130,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,086+2.0%
2024$9,885-1.7%
2023$10,057+0.7%
2022$9,987+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-013384-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5009, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1899