Skip to content

6310 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 13, 2002

Property Information

Block152
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
53%
Improvement Value:$53,600
47%
Total Assessment$114,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,852+2.0%
2024$8,675-1.7%
2023$8,827+0.7%
2022$8,765+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 7019, Page 32Recorded2/19/2003

Property Built

Built

Year Built: 1919