Skip to content

6312 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2024

Property Information

Block152
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description1 1/2S-F-2U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
46%
Improvement Value:$82,500
54%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,611+9.3%
2024$11,540-1.7%
2023$11,741+0.7%
2022$11,659+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929