Skip to content

6323 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Apr 28, 2005

Property Information

Block152
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
35%
Improvement Value:$47,800
65%
Total Assessment$73,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,629+2.0%
2024$5,517-1.7%
2023$5,613+0.7%
2022$5,574+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 7575, Page 121Recorded6/7/2005

Property Sale

Sale
$226,600

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 7290, Page 162Recorded5/26/2004

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5452, Page 34

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4770, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1919