Skip to content

6216-18 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block159
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2S-F-D-H-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
77%
Improvement Value:$30,500
23%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,951+4.1%
2024$10,522+3.2%
2023$10,196+3.3%
2022$9,874+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 9714, Page 511NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1919