Skip to content

6317 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 27, 2015

Property Information

Block152
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
39%
Improvement Value:$39,800
61%
Total Assessment$65,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,012+2.0%
2024$4,912-1.7%
2023$4,998+0.7%
2022$4,963+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 3104, Page 522NU CodeTitle correction (4)Recorded6/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1919