Skip to content

6401-03 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Feb 21, 2019

Property Information

Block153
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,082
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
56%
Improvement Value:$59,700
44%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,387+2.0%
2024$10,179-1.7%
2023$10,357+0.7%
2022$10,284+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,082DeedBook 9397, Page 147Recorded4/23/2019

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4981, Page 15

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 4764, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1919