Skip to content

6319 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 29, 1992

Property Information

Block153
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description1S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,605
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
37%
Improvement Value:$90,600
63%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,150+2.0%
2024$10,927-1.7%
2023$11,118+0.7%
2022$11,040+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4533, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1959