Skip to content

122 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block64
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
45%
Improvement Value:$63,900
55%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,976+2.0%
2024$8,796-1.7%
2023$8,950+0.7%
2022$8,887+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 9636, Page 525Recorded2/2/2022

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 8192, Page 220NU CodePartial parcel (6)Recorded4/24/2007

Property Built

Built

Year Built: 1919