Skip to content

581 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$4,000
Last Sale Date
Aug 12, 1992

Property Information

Block157
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1S-B-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
50%
Improvement Value:$45,100
50%
Total Assessment$90,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+2.0%
2024$6,809-1.7%
2023$6,928+0.7%
2022$6,879+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 4524, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1919