Skip to content

6006 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 14, 2005

Property Information

Block138
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
60%
Improvement Value:$33,700
40%
Total Assessment$83,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,454+2.0%
2024$6,325-1.7%
2023$6,436+0.7%
2022$6,391+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft934DeedBook 7523, Page 318Recorded4/13/2005

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5178, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1919