Skip to content

426 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Oct 26, 2000

Property Information

Block84
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage798
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
67%
Improvement Value:$26,100
33%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,169+2.0%
2024$6,046-1.7%
2023$6,151+0.7%
2022$6,108+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5709, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1899