Skip to content

590 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block163
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-DUP-2U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
34%
Improvement Value:$96,700
66%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,312+2.0%
2024$11,086-1.7%
2023$11,280+0.7%
2022$11,201+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967