Skip to content

407 67th StreetWest New York, NJ 07093

Built 1899

Owner
---
Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block16
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-FR-3U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
74%
Improvement Value:$31,400
26%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,168+2.0%
2024$8,985-1.7%
2023$9,142+0.7%
2022$9,078+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$940,000
Sq Ft2,000DeedBook 9940, Page 801Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 9034, Page 696NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1899