Skip to content

116 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 27, 1998

Property Information

Block22
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
42%
Improvement Value:$72,300
58%
Total Assessment$124,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,623+2.0%
2024$9,431-1.7%
2023$9,596+0.7%
2022$9,528+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5364, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1919