Skip to content

118 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Sep 6, 1994

Property Information

Block22
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
43%
Improvement Value:$69,600
57%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,415+2.0%
2024$9,227-1.7%
2023$9,388+0.7%
2022$9,322+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4770, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1919