Skip to content

24 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 6, 2017

Property Information

Block1
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class37
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage942
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
60%
Improvement Value:$32,500
40%
Total Assessment$80,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,649+9.3%
2024$6,083-1.7%
2023$6,190+0.7%
2022$6,146+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft942DeedBook 9264, Page 248Recorded12/13/2017

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5421, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1904