Skip to content

6108 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$579,000
Last Sale Date
May 9, 2016

Property Information

Block35
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-GAR2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
57%
Improvement Value:$70,500
43%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,723+2.0%
2024$12,469-1.7%
2023$12,687+0.7%
2022$12,598+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$579,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 9125, Page 285Recorded6/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1924