Skip to content

43 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block20
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
41%
Improvement Value:$87,900
59%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,405+2.0%
2024$11,177-1.7%
2023$11,372+0.7%
2022$11,292+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3207, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1914