Skip to content

31 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$616,000
Last Sale Date
Aug 19, 2021

Property Information

Block20
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,819
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
39%
Improvement Value:$93,700
61%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,852+2.0%
2024$11,615+18.7%
2023$9,788+0.7%
2022$9,719+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$616,000

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 9600, Page 618Recorded9/24/2021

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 7115, Page 162

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 7115, Page 162NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/21/2003

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5091, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1914