Skip to content

18 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 11, 2021

Property Information

Block1
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2F-2U-
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
54%
Improvement Value:$63,800
46%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,703+2.0%
2024$10,489-1.7%
2023$10,672+0.7%
2022$10,597+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,771DeedBook 9602, Page 200Recorded9/30/2021

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,771DeedBook 9124, Page 944Recorded6/14/2016

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 6037, Page 99NU CodeFamily (1)Recorded8/27/2002

Property Built

Built

Year Built: 1914