Skip to content

5219 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2021

Property Information

Block85
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,556
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
53%
Improvement Value:$103,900
47%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,879+2.0%
2024$16,542-1.7%
2023$16,831+0.7%
2022$16,713+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914