Skip to content

6035 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 16, 2021

Property Information

Block37
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
70%
Improvement Value:$49,300
30%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,592+2.0%
2024$12,341-1.7%
2023$12,556+0.7%
2022$12,468+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5246, Page 148

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4783, Page 271

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4679, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1924