Skip to content

56 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block20
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,562
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
50%
Improvement Value:$74,500
50%
Total Assessment$148,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,412+2.0%
2024$11,184-1.7%
2023$11,380+0.7%
2022$11,300+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4322, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1914