Skip to content

214 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2004

Property Information

Block26
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$82,700
57%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,992+9.3%
2024$10,973-1.7%
2023$11,164+0.7%
2022$11,086+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 5134, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1899