Skip to content

110 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2018

Property Information

Block6
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$77,500
55%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+2.0%
2024$10,580-1.7%
2023$10,765+0.7%
2022$10,689+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4919, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1899