Skip to content

6031 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2006

Property Information

Block56
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,628
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
36%
Improvement Value:$107,500
64%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,016+2.0%
2024$12,756-1.7%
2023$12,979+0.7%
2022$12,888+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899