Skip to content

406 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 6, 2008

Property Information

Block50
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U-GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,466
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
45%
Improvement Value:$92,600
55%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,842+9.3%
2024$12,666-1.7%
2023$12,887+0.7%
2022$12,796+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 8800, Page 675Recorded7/15/2011

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 8610, Page 11Recorded9/17/2008

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 7681, Page 349Recorded9/30/2005

Property Sale

Sale
$22,500

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 7452, Page 123NU CodeTitle correction (4)Recorded1/28/2005

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 7196, Page 345NU CodeTitle correction (4)Recorded1/20/2004

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 7005, Page 20Recorded1/8/2003

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5449, Page 105

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5375, Page 301

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4815, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1899