Skip to content

312 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block30
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$61,700
50%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,577+2.0%
2024$9,386-1.7%
2023$9,550+0.7%
2022$9,483+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 9156, Page 375Recorded11/4/2016

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 8644, Page 234Recorded1/8/2009

Property Sale

Sale
$250,100

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 8510, Page 337NU CodeGovernment (15)Recorded5/15/2008

Property Sale

Sale
$576,800

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 7902, Page 236Recorded5/25/2006

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5137, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1899