Skip to content

138 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block11
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$77,700
55%
Total Assessment$140,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,811+2.0%
2024$10,595-1.7%
2023$10,780+0.7%
2022$10,704+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 9089, Page 910Recorded1/5/2016

Property Sale

Sale
$525,300

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 7895, Page 335Recorded5/19/2006

Property Built

Built

Year Built: 1899