Skip to content

108 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$539,900
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block6
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$82,900
57%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,212+2.0%
2024$10,988-1.7%
2023$11,180+0.7%
2022$11,101+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$539,900

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 7686, Page 135Recorded10/5/2005

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5595, Page 1

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4888, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1899