Skip to content

6309 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Oct 6, 2020

Property Information

Block33
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description3B-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$70,500
53%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,256+2.0%
2024$10,051-1.7%
2023$10,226+0.7%
2022$10,155+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

DeedBook 9528, Page 835Recorded1/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 2007