Skip to content

6115 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$1,660,000
Last Sale Date
Jan 17, 2024

Property Information

Block35
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2.5S-B-4U-GAR2
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,378
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
53%
Improvement Value:$151,600
47%
Total Assessment$324,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,140+9.3%
2024$23,004-1.7%
2023$23,405+0.7%
2022$23,241+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,660,000

From:

To:

Sq Ft3,378DeedBook 9810, Page 256NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/18/2024

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft3,378DeedBook 8896, Page 711Recorded3/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1924