Skip to content

6059 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block35
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2.5S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,474
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,600
63%
Improvement Value:$92,200
37%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,031+2.0%
2024$18,651-1.7%
2023$18,976+0.7%
2022$18,843+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4810, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1924