Skip to content

6102 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$43,500
Last Sale Date
Jun 17, 2004

Property Information

Block35
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-GAR2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
68%
Improvement Value:$45,500
33%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,563+9.3%
2024$10,580-1.7%
2023$10,765+0.7%
2022$10,689+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$43,500

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 7318, Page 248NU CodeTitle correction (4)Recorded7/9/2004

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4738, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1924